Menu

Pervez Musharraf Age, Wife, Family, Controversies, Biography & More

Pervez Musharraf

Sponsored

Bio/Wiki
Real NamePervez Musharraf
Nickname(s)"Cowboy," "Mush," "Palloo"
Profession(s)Politician, Army Personnel
Famous ForBeing the 10th President of Pakistan
Physical Stats & More
Height (approx.)in centimeters- 175 cm
in meters- 1.75 m
in feet inches- 5’ 9”
Weight (approx.)in kilograms- 70 kg
in pounds- 154lbs
Eye ColourBlack
Hair ColourSalt & Pepper
Military Service
BranchPakistan Army
RankFour-Star General
Service Years1961–2007
UnitRegiment of Artillery
Command(s)I Corps
XII Corps
Special Services Group
DG Military operations
40th Army Division, Okara
Wars/BattlesIndo-Pakistani War of 1965
Indo-Pakistani War of 1971
Siachen conflict
Kargil War (1999)
Civil war in Afghanistan (1996–2001)
1999 Pakistani coup d'état
2001–2002 India-Pakistan standoff
War in North-West Pakistan
Politics
Political PartyAll Pakistan Muslim League
Pervez Musharraf and All Pakistan Muslim League Logo
Pakistan Muslim League (Qaid e Azam Group)
Pervez Musharraf and Pakistan Muslim League (Q) Symbol
Political Journey• On 12 October 1999, he led a coup against Prime Minister Nawaz Sharif and became head of government.
• On 20 June 2001, appointed himself President of Pakistan.
• In August 2002, made 29 amendments to the constitution, granting himself the power to dissolve Parliament and remove the Prime Minister.
• On 1 January 2004, a vote of confidence in Parliament allowed Musharraf to remain in power until 2007.
• On 6 October 2007, an unofficial vote count indicated Musharraf had won by a landslide in the Presidential Election.
• On 3 November 2007, he declared a state of emergency in Pakistan, suspended the country's constitution, and postponed the January 2008 elections.
• On 28 November 2007, he stepped down as the head of Pakistan's Army.
• On 29 November 2007, he took the Presidential oath of office for the third time.
• On 18 February 2008, Musharraf's party, the Pakistan Muslim League-Q, finished third in the parliamentary elections.
• On 18 August 2008, he announced his resignation as President of Pakistan.
• On 21 May 2010, he announced on CNN to re-enter Pakistan politics.
• On 1 October 2010, Musharraf launched a new political party, the "All Pakistan Muslim League."
Awards, Honours, Achievements Nishan-e-Imtiaz
Tamgha-e-Basalat
Imtiazi Sanad
Order of al-Saud
Personal Life
Date of Birth11 August 1943
Age (as in 2018)75 Years
BirthplaceOld Delhi, British India
Zodiac sign/Sun signLeo
NationalityPakistani
HometownKarachi, Pakistan
SchoolSaint Patrick's High School, Karachi
College(s)/UniversityForman Christian College, Lahore, Punjab
Pakistan Military Academy, Kakul, Abbottabad
Command and Staff College, Quetta, Balochistan
National Defence University, Islamabad
Royal College of Defence Studies, London, United Kindom
Educational Qualification(s)Graduated with a Bachelor's degree in his class of 29th PMA Long Course in 1964
Pursued Master's at Royal College of Defense Studies, Britain in 1990
ReligionIslam
Caste/SectSunni (also, Sayyids)
Food HabitNon-Vegetarian
AddressChak Shahzad, Islamabad, Pakistan
HobbiesReading, Travelling
Controversies• To win a controversial referendum on 1 May 2002, he had become the President of Pakistan on 20 June 2001.
• His presidency witnessed the most controversial atomic scandals in the history of Pakistan after he authorised a sting operation to arrest two physicists Sultan Bashiruddin Mahmood and Chaudhry Abdul Majeed, due to their supposed connection with Taliban.
• He again attracted a controversy after Dr. Abdul Qadeer Khan disclosed about the atomic proliferation.
• In September 2005, in an interview to the Washington Post, Musharraf's remark that Pakistani rape victim women treated rape as a "moneymaking concern" and they do so to get a Canadian visa, attracted controversy both internationally and in Pakistan.
• He also attracted a controversy by suspending the then Chief Justice Iftikhar Muhammad Chaudhry.
• On 23 November 2008, he left for exile in London after he refused an impeachment procedure against him.
• On 24 May 2011, he condemned the raid that killed Osama bin Laden in Pakistan.
• On 16 April 2013, he was disqualified to fight elections by an electoral tribunal in Chitral.
• On 26 April 2013, the Islamabad High Court ordered house arrest for Musharraf in connection with the death of Benazir Bhutto, and on 20 August 2013, a Pakistani court indicted Musharraf in the assassination of Bhutto.
• On 2 September 2013, an F.I.R. was registered against Pervez Musharraf for his role in the Lal Masjid Operation 2007.
• On 31 August 2017, The anti-terrorism court in Rawalpindi convicted him an "absconder" in Bhutto's murder case.
Girls, Affairs & More
Marital StatusMarried
Affairs/GirlfriendsNot Known
Marriage Date28 December 1968
Family
Wife/SpouseSehba Musharraf
Pervez Musharraf With His Wife
ChildrenSon- Bilal Musharraf
Pervez Musharraf Son
Daughter- Ayla Musharraf (an architect married to film director Asim Raza)
Pervez Musharraf Daughter
ParentsFather- Syed Musharrafuddin (Pakistani Civil Servant and Diplomat)
Mother- Begum Zarin Musharraf
Pervez Musharraf With His Mother
SiblingsBrother(s)- Dr. Javed Musharraf (an Economist; lives in Rome), Dr. Naved Musharraf (an Anaestheologist; lives in Illinois, USA)
Pervez Musharraf With His Younger Brother Naved Musharraf
Sister- None
Favourite Things
Favourite Subject(s)Mathematics, Economics
Favourite DestinationDubai
Money Factor
Net Worth (approx.)$6.1 million (as in 2013)

Pervez Musharraf

Some Lesser Known Facts About Pervez Musharraf

  • Does Pervez Musharraf smoke?: Yes Pervez Musharraf Smoking
  • Does Pervez Musharraf drink alcohol?: Not Known
  • Musharraf was born in Delhi, British India to a family which belonged to Sayyid nobility. During the 1947 India-Pakistan partition, his family moved to Pakistan. At that time, he was four years old.
  • In his childhood, Pervez Musharraf was fondly called as “Palloo” by his mother and other family members.

Sponsored
  • ‘Neharwali Haveli’ was the name of his ancestral home, which literally meant ‘house by the canal.’ Next door lived the family of Syed Ahmed Khan, an Indian Muslim pragmatist. Pervez Musharraf's Neharwali Haveli
  • His father, who was a Civil Servant in Pakistan, later joined Pakistan’s foreign ministry and in 1949, he took up an assignment in Turkey where he served as a diplomat. The family returned to Pakistan in 1956.
  • After returning to Pakistan, Musharraf attended Saint Patrick’s School in Karachi. Pervez Musharraf Saint Patrick's School in Karachi
  • Musharraf studied mathematics at the Forman Christian College, Lahore and performed quite well. He, however, developed an interest in Economics later on.
  • He attended Pakistan Military Academy at just 18. While at college, Musharraf shared his room with PQ Mehdi of Pakistan Airforce and Abdul Aziz Mirza of Navy.
  • After having joined Pakistan Army in 1964 with the artillery regiment in 1964, his first battleship experience was fighting for the Khemkaran sector in Second Kashmir War in 1965. For his gallantry during the war, he was honoured with the Imtiazi Sanad medal.
  • Upon the recommendation of his commanding officer in Sialkot, Musharraf was selected to join the special force school. There, he passed some rigorous exams and underwent physically tough training.
  • He then joined Special Service Group (SSG) for the joint operations. Between 1966 and 1972, he was initially promoted to Army Captain and then to Major. Pervez Musharraf Initial Army Days
  • Musharraf was a company commander of Commando battalion of SSG during the 1971 Bangladesh Liberation War, which was fought between Pakistan and India.
  • He studied political science at National Defence University in the 1980s and began working as an assistant professor of war studies at the Command and Staff College. He then joined the National Defence University as an assistant professor of political science.
  • For his wide experience in mountain and arctic warfare, General Zia-ul-Haq, the then President of Pakistan and Chief of Army staff promoted him to the post of Brigade Commander of a new brigade of SSG and commissioned him near Siachen Glacier in 1987.
  • Between 1988 and 1989, Musharraf was a Brigadier and had proposed the Kargil Infiltration to the then Prime Minister Benazir Bhutto. It was, however, rejected by the latter.
  • He began pursuing Master’s at Royal College of Defense Studies, Britain in 1990 under the Commandant General Antony Walker. Musharraf graduated in 1991 with extremely good remarks because of his thesis titled “Impact of Arms Race in the Indo-Pak Subcontinent.”
  • In 1991, he was promoted to Major General. Pervez Musharraf As Major General
  • On 7 October 1998, he was appointed the Chief of Army Staff with the rank of General. Pervez Musharraf As Chief of Army Staff
  • On 9 April 1999, he was appointed the Chairman of the Joint Chiefs of Staff.
  • On 14 and 25 December 2003, two unsuccessful assassination attempts were made on Musharraf’s life.

  • In 2006, Musharraf published his autobiography titled ‘In the Life of Fire: A Memoir.’ Pervez Musharraf's In the Life of Fire A Memoir
  • While in Turkey, he had a dog named “Whiskey” that gave him a lifelong love for dogs. Pervez Musharraf Loves Dogs
  • He has been living in self-imposed exile in Dubai since 2016.
Sponsored

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *