Menu

Achal Kumar Joti Age, Caste, Biography, Wife & More

Achal Kumar Joti

Sponsored

Bio
Real NameAchal Kumar Joti
ProfessionCivil Servant
Major Designations• From 1981 to 1985, he worked as a Deputy Collector for 5 years in the 3 districts of Surendranagar, Panchmahal and Kheda of Gujarat.
• He has served as Secretary Industries, Secretary Revenue and Secretary Water Supply in Gujarat.
• He has served as Principal Secretary (Finance Department) for more than 3 years in Gujarat.
• He has served as Managing Director, Sardar Sarovar Narmada Nigam Limited (SSNNL).
• Achal Kumar has served as Additional Chief Secretary of Gujarat.
• From 1999 to 2004, served as the Chairman of the Kandla Port Trust.
• He has also served as the Chief Secretary of Gujarat.
• From July 2013 to May 2015, served as the Vigilance Commissioner of Gujarat.
• From May 2015 to July 2017, served as the Election Commissioner of India.
• On 6 July 2017, appointed as the Chief Election Commissioner of India.
Physical Stats & More
Height (approx.)in centimeters- 168 cm
in meters- 1.68 m
in Feet Inches- 5’ 6”
Weight (approx.)in Kilograms- 65 kg
in Pounds- 143 lbs
Eye ColourDark Brown
Hair ColourBlack (Dyed)
Personal Life
Date of Birth23 January 1953
Age (as in 2017)64 Years
Birth PlaceNot Known
Zodiac sign/Sun signAquarius
NationalityIndian
HometownGujarat, India
SchoolNot Known
College/University/InstituteNot Known
Educational QualificationsNot Known
FamilyNot Known
ReligionHinduism
CasteNot Known
HobbiesReading, Writing
Girls, Affairs and More
Marital StatusNot Known
WifeNot Known
ChildrenSon- Not Known
Daughter- Not Known
Money Factor
Salary (as Election Commissioner)₹90,000 (US$1,300) monthly

Achal Kumar Joti

Sponsored

Some Lesser Known Facts About Achal Kumar Joti

  • Does Achal Kumar Joti smoke:? Not Known
  • Does Achal Kumar Joti drink alcohol:? Not Known
  • He is a 1975-batch Indian Administrative Service (IAS) officer.
  • He is considered a vigilant and honest Officer.
  • He has served the Gujarat State at different capacities including State’s top post i.e., Chief Secretary.
  • In January 2013, he got retired from the post of Chief Secretary of Gujarat.
  • On 8 May 2015, he joined the 3-member poll panel as an Election Commissioner.
  • On 4 July 2017, he was appointed as the 21st Chief Election Commissioner of India succeeding Dr. Nasim Zaidi.
Sponsored